
Tema ovogodišnjih studijskih dana inspirisana je jedinstvenim prostorom u kojem smo počeli sa studijskim danima i našim susretima – Međunarodnom galerijom portreta u Tuzli.
Tokom naših prethodnih susreta, sjedeći u velikoj ili maloj grupi ili neobavezno se družeći u holu portreta Međunarodne galerije kreirala se stvarnost bivanja – kako u vremenu ovdje i sad tako i u vremenu tamo i tada. Portreti sa izboranim licem ili smežuranim ili prekriženim rukama ili pogledom u daljinu ili golim prsima sa zakačenom spomenicom i crvenom mrljom koja klizi niz tijelo, zapravo, kistom ovjekovječeni trenutak bivanja, kao da nas podsjeća na prolaznost i stalnu promjenu ali i na odraz vječnosti u vremenu i beskonačnost.
Kakav portret o sebi stvaramo u sebi? Kakve i čije portrete ili dijelove portreta nosimo i ugrađujemo u vlastitu sliku o sebi? Kako želimo da nas drugi vide i kako nas vide i kako mi vidimo druge? Radeći u grupi, njegujući grupnoanalitički diskurs, naš verbalni portret stvara se u nama, zrcalimo se u drugima oko nas kao što se i drugi zrcale u nama. Unutarnji svijet kojeg dijelimo u grupi jedni sa drugima kao da se preklapa sa unutarnjim svijetovima portreta koji nas okružuju.
Umjetnost i psihoanaliza su duboko isprepleteni, što možemo reći i za naš terapijski rad. I jedno i drugo izviru iz iskustava za koja osjećamo da su toliko značajna da trebaju razradu. To se može dogoditi u terapiji kroz proradu, sanjanje ali i kroz stvaranje umjetničkog djela. Neka iskustva se ne mogu razraditi riječima. Neka naša iskustva su toliko užasna i bolna da ih je nemoguće smisleno simbolizirati. Što radimo u takvim okolnostima? Grupna analiza nam dopušta da se susrećemo s ljudima i omogućava nam da odvojimo vrijeme za te susrete i istraživanje naših unutarnjih svjetova. Na neki način smo u tome privilegirani. I dok sjedimo u krugu, u holu portreta, gledamo lica jedni drugima ali i lica koja su u pozadini svakog od nas. Razmišljamo o licima i pokušavamo doprijeti do onog što je ispod i iza, do vlastita unutarnjeg svijeta i unutarnjih svijetova onih ispred i oko nas. Kako ćemo koristiti te portrete? Prisjetiti se? Naučiti nešto o prošlosti? Naučiti nešto o osjećajima onih koji su ih stvorili? Šta bi to portreti oko nas mogli komunicirati a što se ne bi moglo komunicirati ni na koji drugi način?
Kakvu grupu nosimo u sebi? Da li je to grupa u kojoj smo odrasli? Grupa u kojoj smo uživali ili grupa koju smo mrzili ili grupa koja nas je razočarala? Kakav je naš grupni portret? Da li je onakav kakav jeste ili kakav bi trebao biti? Da li se mijenja tokom vremena? Kako nam hol zrcala, hol portreta ili imaga pomaže u razumijavnju nas samih i grupa u kojima smo?
Sve su ovo pitanja, kao i niz drugih, na koje ćemo pokušati potražiti odgovore kroz predavanja i diskusije u malim i velikim grupama tokom Trećih studijskih dana grupnih analitičara u BiH. Pozivamo sve koji su zainteresirani da nam se pridruže i uzmu učešća kako bismo zajednički došli do odgovora na pitanja kako i na koji način stvaramo slike o sebi, drugima i grupama u kojima smo i kako i na koji način nas one oblikuju i mijenjaju sliku o samima sebi tokom vremena.
Radujemo se vašem dolasku i ponovnom susretu u Tuzli!
Organizacioni odbor